Kozí stádečko

Naše stádo tvoří kozy hnědé krátkosrsté, všechny kozy mají doložen průkaz o původu a jsou zapsány v plemenné knize. Zakládající kozeny našeho stáda jsme zakoupili z farmy z pokrkonoší a postupně jsme si odchovali nejlepší kůzlata již z vlastního chovu.

V našem stádě jsou i dvě kříženky kozy hnědé a anglonubijské. Kozeny mají také doložen původ, křížení bylo úmyslné z důvodu přenesení kvality mléka anglonubijských koz na hnědé.

Naše kozeny nyní opečovává plemenný kozel Otík linie Ještěd. V chovu máme odchované kůzlata po našem prvním kozlovi Emilovi linie Roklan. Ten již plní své plemenné služby na hospodářství v Oldřišově.

Kozy jsou zařazeny do kontroly užitkovosti, kde se hodnotí jejich nádoj a kvalita mléka z hlediska tuku a bílkovin. Nejvyšší ohodnocení je ER,E. Některé kozy si na nejvyšší třídy nedosáhnou,ale to neznamená, že kvalita jejich mléka je horší, jen mají menší v uvozovkách nádoj, nebo jejich prokukce mléka není dostatečně dlouhá. Ovšem konkurence ostatních koz z farem republiky je vysoká.

Každá naše koza má své jméno a můžete se s nimi seznámit